Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Tavuk Yumurtası bütün kan gruplarına yenilebilenler sınıfındadır yâni gıdadır. Şifâ yâni en faydalı besin değildir. Ördek yumurtası AB ve B grubuna zararlıdır. Bıldırcın yumurtası B ve 0 grubuna zararlıdır. Kaz yumurtası B ve 0 grubuna zararlıdır. Dr. Aidin SALİH Gerçek Tıp kitabında yumurtadan bahseder:  Taze doğal yumurtanın beyazı çiğ olarak içildiğinde zehirlenmeye, ses kalınlığına ve kısılmasına iyi gelir. Protein, doymamış yağ ve mineral kaynağı olan yumurtayı herkes tüketebilir. Yapılan çalışmalar, taze yumurtanın kalp hastalıkları ve yüksek kolesterolle ilişkisi olmadığını ortaya çıkarmıştır. En iyi yumurta doğal beslenen tavuğun, yumurtlama dönemi başında yumurtladığı ve 1-3 günlük taze yumurtadır.

 


Haftada bir-iki defa yumurta yemek yeterlidir. Fakat yumurta sevenler haftada üç-beş defa taze doğal yumurta yiyebilirler. Taze yumurtayı çiğ olarak, veya yağ içinde yarı pişirerek, veya 3 dakika kaynatarak yemek faydalıdır. 5 dakika kaynatarak da yenebilir. Bu şekilde yenen yumurta alerji yapmaz. Fakat 5 dakikadan fazla kaynatılan veya 10 günden daha bayat olan yumurta zararlıdır. Unlu gıda mamulleri ve bisküvilerdeki yumurta tozu yani bayat yumurta, pastörize edilmiş yumurtalar ve buzdolabında aylarca beklemiş yumurtaların proteinleri kan dolaşımına geçerek, ağır zehir gibi çalışmaya başlar, böbrekleri olumsuz etkiler ve vücut ona karşı şiddetli alerjiyle tepki verir.


Yumurtanın tazeliği şu şekilde tespit edilir:

 

 

 


Bir kabın içine tuzlu su doldurup yumurta suya bırakılırsa taze yumurta kabın dibinde yatay halde durur. Yumurta kabın içinde dik dursa, orta tazeliktedir. Ancak suyun üzerinde yüzen yumurta bozulmuş demektir. Taze yumurta kırıldığı zaman yumurta akı saydamdır, sarısı dağılmamış esnek ve kubbelidir. Bayat yumurtaların hava boşluğu büyümüş ve içi bozulmuştur, sallandığı zaman ses çıkarır. 

 

Horoz ve Tavuk Etinin Faydaları

 

 

Horozun iyisi henüz ötmeyeni, tavuğun ise yumurtlama dönemine ulaşmayanıdır. Kekik, kimyon, karanfil ve dereotu ile pişirilen horoz eti eklem ağrısına, gaza, mide ve bağırsak iltihaplarına iyi gelir. Tavuk eti aklı güçlendirir, meniyi artırır. Doğal beslenen tavuğun yağı ve suyu yemekler için kullanılabilir. Ancak hormon, antibiyotik, vitamin ve diğer kimyasal ilaçlarla ve hazır, katkılı yemlerle yetiştirilen tavuğun etini, yumurtasını ve yağını kullanmak doğru değildir. Doğal da olsa, tavuk etinin hazmında ve emiliminde zorlanan bir grup insan vardır ki bunlar kan grubu "B" ve "AB" olanlardır. Tavuk etinde onlar için zararlı bir protein bulunmaktadır. Bu protein bağışıklık sistemini zayıflatır ve hastalıkları tetikler.

 

Tavuk Yemi

 

 Bugün tavuk yemi genetik yapısı değiştirilmiş mısır, soya ve buğday gibi tarımsal ürünlerden üretilmektedir. Tavuk yemine GM mikroplar ile üretilmiş protein, vitamin, enzim, hormon ve antibiyotikler, bozulmayı önleyiciler (formaldehit ve nitrat-nitritler gibi) ve pek çok katkı maddesi eklenir. Yumurta sarısının daha sarı, kabuğunun renkli olması için, yeme renklendirici E161 (Xanthophyl) de eklenir. Xanthophyl üzerine araştırmalar yetersizdir ve etkisi bilinmemektedir. Ancak tavuğun yağında ve yumurtada bu maddeye rastlanmıştır.