Elmanın Faydaları Nelerdir?

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Atalarımız armudu say ye, Elmayı soy ye demişlerdir. Midesinde sorunu olmayan midesi sağlam olan kabuğu ile yemelidir. Elmanın kabuksuz, soyarak yenmesi sindirimini kolaylaştırdığından dolayı sağlık sorunu olan ( mide ve bağırsakta) kabuksuz yemelidir. Bir diğer önemli husus; elma ilaçsız doğal olmalıdır. Soğuk hava depolarında dondurularak mevsimi dışında tüketilen elma, kimyasal değişikliğe uğrar ve yarar yerine zarar verebilir, bağırsaklarda mayalanarak, aşırı gaza neden olur. Her gün 1-3 tane elma yemek ve haftanın 1-2 gününü sadece elma ile geçirmek (günde 1 kg.) sağlıklı kalmak için tavsiye edilir. Elma sadece yetişme mevsiminde iyileştirici özellikler taşır.

 

Elma Vitaminleri ve Faydaları

 

 

Dr. Aidin SALİH Gerçek Tıp kitabının doğal ilaçlar bölümünde elma'dan bahseder: "Bol miktarda A, B1, B2, C vitamini, sodyum, fosfor, organik asitler ve madeni tuz ihtiva eder. Yüksek antimikrobiyal ve antivirüs etkiye sahip olduğundan mide ve bağırsağa, dizanteri enfeksiyonuna, tüm iltihaplı hastalıklara ve gribe iyi gelir. Kalp ve böbrek hastalıklarına, kansızlığa, ayrıca diyabete çok iyidir.

 


Elma, kanı temizler, sertleşmiş damarları ve karaciğeri yumuşatır, kalp kaslarını ve diğer kasları kuvvetlendirir, vücutta biriken zararlı maddelerin böbreklerdeki kum ve taşların atılmasına yardımcı olur. Elma veya elma suyu romatizmaya, öksürüğe, nefes darlığına, bronşit ve nezleye, ateşli hastalıklara iyi gelir. Aşırı kilodan kurtulmaya çalışanlara yardımcı olur. Yemekten evvel yenirse, kabızlığı önler. Yemekten sonra yenirse hazmı bozar, mide ve bağırsaklarda gaz ve şişkinlik yapar.

 


Elma, kabuğu ve birkaç çekirdeği ile birlikte yenmelidir. Çekirdeğinde enerji ve direnç artırıcı özellik vardır. Kabuğu soyulmuş elmanın şifalı özellikleri azalır. Elma suyu taze içilmelidir, bekletilmiş ve rengi değişmiş elma suyu şifalı özelliğini kaybeder. Elmanın kabuğundan yapılan çay, böbreklerdeki ve mesanedeki taşlan eriterek düşürür, böbrek hastalıklarına iyi gelir.


Henüz olgunlaşmamış, ham elma yüksek miktarda demir içerdiği için mükemmel bir kan yapıcıdır. Çocuklar ve hamile kadınlar ham elmayı çok severler.