Üzümün ve Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Üzümün ve Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Üzüm; potasyum, sodyum, kalsiyum, bakır, manganez, demir, magnezyum, çinko, karoten- , karoten -, kripto-ksantin gibi vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Çocukların kemik gelişimine katkı sağlar. Ayrıca içeriğinde yüksek miktarda demir bulunmasından dolayı kansızlığa sahip bireylerin demir depolarının artması için birebir olan besinlerden biridir. Kansızlıktan kaynaklanan yorgunluk,  halsizlik, tırnak kırılması, saç dökülmesi gibi karşılaşılan belirtilerin azalmasını ve ortadan kalkmasını sağlar. E ve K vitamininden zengin olması da cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır.

 

Dr. Aidin SALİH bu faydalı doğal ilaçtan gerçek tıp kitabında bahseder: " Hadisi Şerifte "Kuru üzümü yemeye devam edin. Zira o safrayı açar, balgamı keser, sinirleri yatıştırır, yorgunluğu giderir, ahlakı güzelleştirir. Nefsi hoş eder, kaygıyı uzaklaştırır." buyrulmuştur.


Çeşitli mikro elementler, vitaminler ve organik asitlerin kaynağıdır. İdrarı çoğaltır, bağırsakları yumuşatır ve rahatlatır, balgamı söker, kolesterolü düşürür. Bu özelliklerinden dolayı romatizmaya, böbrek, karaciğer, akciğer ve eklem hastalıklarına karşı kullanılır. Yeşil üzüm (koruk) ishali durdurur, bağırsaklardaki yaralan kapatır, sedef ve vitiligo hastalıklarına iyi gelir. Üzüm pekmezi kam artırır. Sabah yenen üzüm yüze parlaklık ve güzellik verir. Taze üzüm bol glikoz, potasyum, B vitamini ve kalsiyum içerdiği için kalp ve sinir sistemini kuvvetlendirici olarak kullanılır. Saç kepeklenmesine çok iyi gelir. "Ekmekle kuru üzüm yiyen ömründe doktora muhtaç olmaz". Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in bu sözü halk arasında ünlüdür. Maalesef, şimdi asmalara, kurutulmuş üzümlere yapılan ilaçlamalar sağlık için tehlike oluşturmaktadır. Bugün ilaçlanmamış doğal üzüm bulmak ne kadar zorsa, doğal ekmek (doğal maya ile doğal buğday unundan yapılmış tandır veya saç ekmeği) bulmak da o kadar zordur.

 

Üzüm çekirdeğinin faydaları; En güçlü antioksidan olduğu için kansere karşı koruyucudur. Kanser tedavisindeki olumsuzlukları giderir. Damarları korur, damar sertliğini önler, damar hastalıklarını tedavi eder. Kalp krizi riskini azaltır. Kötü kolesterolü azaltıp iyi kolesterolü yükseltir. Diyabet hastalarına iyi gelir. Kan damarlarını güçlendirir. Kılcal damarları güçlendirerek yüksek tansiyona iyi gelir. Gözdeki kılcal damarları güçlendirip kan dolaşımını hızlandırır. Gözün saydam tabakasını korur. Yaşla beraber artan görme bozukluklarını engeller. Katarakt oluşumunu engeller.