Safran Ne İşe Yarar?

Safran Ne İşe Yarar?

Gerçek safran çok pahalıdır. İnternette fiyatını incelemek isterseniz gram olarak fiyat verilir. Yüksek maliyeti nedeniyle birçok ucuz taklit var. Kırılmış, parçalanmış ve tozlu görünen safranı almayın. Sadece özel mağazalardan Safran alın. Işıktan ve havadan korumak için tahta kutularda veya folyoda satılmaktadır. Safran parlak renk ve aynı uzunlukta ipliklere benzemelidir. Safran keskin bir aroma ve hafif acı bir tada sahiptir. Genelde pilav, sebze, et, deniz ürünleri, kümes hayvanları ve unlu mamullerde kullanılıyor. Safranı en fazla 1 çay kaşığı eklemeyi öneriyoruz. 

 

Safran; kramplardan kurtulmaya, kaşıntıya ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Safran, açlığı ve porsiyon büyüklüğünü azaltmaya yararı olur. Özellikle depresyon, kaygı, hafıza kaybı ve nörolojik hastalıklara karşı koruyor. C vitamini, magnezyum, demir, potasyum yönünden zengin olan safran, kan şekeri seviyesini düzenliyor. Doku, kemik ve hormonların oluşumuna katkı sağlıyor. Omega-3 yağ asitleri ile metabolizmaya olumlu etki eder ve kan dolaşımını düzenler. B6 Vitamini ile kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. 

 

Hamilelikte Safran Kullanımı

 

 

Hâmilelerin safran kullanmamalarını tavsiye ediyoruz. Günde 2 kez 15 mg safran, sürekli kullanım için önerilen dozdur. Dozu iki katına çıkarmak, iki haftalık kullanımdan sonra toksik olabilir. Tehlikeli safran dozu 200 mg ile başlar ve kan sayımında değişikliklere neden olur. Safranın zararı aşırı kullanımı ile ilişkilidir. 10 gram safran kullanımı düşüğe bile yol açabilir.

 

Safran Çayı Nasıl Yapılır?

 

 

 1 bardak safran çayı için 6-7 adet safran kullanabilirsiniz. Suyu kaynattıktan sonra 1-2 dakika soğumasını bekleyin ve safranı koyduğunuz bardağa dökün. Suyun rengi amber rengine dönene kadar bekleyin. Genellikle 5 dakika demlemek yeterlidir. Safran çayına çubuk tarçın ve/veya kakule atabilir, şekerle tatlandırabilirsiniz. 

 

Dr. Aidin SALİH bu şifâlı bitkiden Gerçek Tıp Kitabının Doğal İlaçlar bölümünde  aşağıdaki gibi bahsetmiştir: 

Safran Crocus savitus

İç organları kuvvetlendirir, kalbi ferahlatır, tıkanıklıkları açar, iştahı azaltır, yüz rengini güzelleştirir, doğumu kolaylaştırır, idrarı çoğaltır. Kereviz suyu ile içilirse dalağa çok iyi gelir. Bal ile içilirse, kumu düşürür.


Yılancığa, rahim kanserine, karaciğer ve dalak hastalıklarına iyi gelir. Göz için çok iyidir.


Kataraktı önler, gözleri kuvvetlendirir.


· Safran ipçiklerinden 1 tutam, 200 gr. su ile karıştırılır ve bir gün bekletildikten sonra süzülür. Safran suyundan 1 -2 çorba kaşığı alınır ve 50-100 gr. su eklenerek günde 2 defa içilir. (Suyla karıştırılan safran suyunun rengi portakal rengi olmalı.)