Saç Dökülmesi ve Doğal Tedavisi

Saç Dökülmesi ve Doğal Tedavisi

Saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde birçok kişinin derdi olarak karşımıza çıkıyor. Duştan sonra saçlarım elime geliyor, diyenler bugünlerde çoğunlukta. Havlu ile kuruladıktan sonra havludaki saç telleri herkesi rahatsız ediyor. Günümüzün modası saç ektirmek. Herkes dökülme için çözüm yolu arıyor. Saçını kazıtıyor, şampuanını değiştiriyor, aktarlardan çeşitli yağlar alıp çözüm arıyorlar. Saç dökülmesi konusunda herkesin aklına ilk gelen şey kına. Doğal kına da bir sıkıntı yok. Fakat katkı maddeli kına insan beyni için çok tehlikeli. Çünkü kana karışıyor. 

 

Çevresel faktörler, hava kirliliği, stres, yorgunluk, yetersiz beslenme, kronik hastalıklar, kortizon ve doğum kontrol hapı, hormonal nedenler, şampuanlar, ( saçlarımızda vazifeli mikropları yok eder. saçlarımızı temizleyen mikroplar var.)  ve saça uygulanan kozmetik ürünlerdeki zararlı kimyasal maddeler gibi çok çeşitli nedenlerle saçlar, hızla dinlenme dönemine geçer ve dökülen saç teli sayısı artar. Katkı maddeli kınaların ne kadar zararlı olduğunu anlamak için sitemizdeki 13 Eylül 2019 tarihli "Aidin Salih Yaşam Tarzımı Nasıl Değiştirdi" yazısını okuyabilirsiniz. 

 

Gerçek tıp kitabına göre saç dökülmesi birçok sebepten olabilir fakat görünen sebep ne olursa olsun asıl sebep manevidir. Sağlıklı bir insanda hergün yaklaşık 20 saç teli dökülür. Yeni dökülen saçları kurtarmak mümkündür. Fakat uzun süre kellikten sonra saç soğancıkları kuruduğu için bir daha canlanması mümkün değildir. İnsan anatomisi ve fizyolojisi açısından saçların taranması gerekir. Tarağın da tahta veya kemik gibi doğal bir maddeden olması gerekir.

Saçlar ve Beyin:    

Saçların durumu insan beyninin genel durumunu gösterir. Beyni sağlıklı ve kuvvetli olanların saçları çocuklukta sarışın, ergenlikte kızılımsı gençlikte kahverengi ve siyahtır. Düz veya kıvırcık değil, dalgalıdır; çok sık veya seyrek değil, orta sıklıktadır. Eskiler " Saç sefadan, tırnak cefadan uzar" demiş. Sağlıklı insanın saçı gençlikte de yaşlılıkta da çabuk uzar. Saçlar, erkeklerde akıl ve enerji durumunu, kadınlarda ise kadınlık sıfatlarını, şefkat ve merhamet durumunu gösterir. Saçların kimyasal terkibinde kadmiyum ve selenyum vardır. İbn-i Sînâ "Tıpta Kanun" kitabının son cildinde saç dökülmesi ile ilgili terkipler vermiştir.

 

Saç Dökülmesi Bitkisel Çözümü:      

Salatalık, sarımsak, soğan, maydanoz, tere, dereotu yemek saçları kuvvetlendirir.

*Soğanı ikiye bölüp saçların döküldüğü yere ovarak masaj yapın. Soğan ve sarımsak kıl, tüy çıkmasını tetikleyip saç dökülmesini engellemektedir.

*Sarımsağı sirkeli suda bekletin. Daha sonra iyice ezip dövün ve bunu saç diplerinize sürüp bekletin. Bu yöntemi düzenli olarak yaptığınızda saç dökülmesi duracak ve yeni saç çıkması artacaktır.

*Her ilkbahar ve sonbaharda, kulakların arkasına, boyna, saç açıklıklarına ve makata( bu uygulama akupunktur noktası olduğu için) sülük konur. Saç dökülmesini hemen durdurur.

*Her gün 1 defa veya haftada 3 defa ince öğütülmüş çörekotu ile karış­tırılmış zeytinyağı kafa derisine masaj yaparak sürülürse ve şampuan yerine kil, buğday kepeği,  yumurta sarısı, yoğurt suyu, yağsız yoğurt, doğal sabun veya ıslatılmış kepek­li ekmek kalıntısı kullanılırsa, saçların tüm problemleri yok olur, hatta beyaz saçlar siyahlaşır.  Durularken de sirke katabilirsiniz.

*Kemik suyu da saçlara çok faydalıdır

*Hacamat hasar görmüş saç köklerine faydası vardır. 

*Ceviz kabuğu fırında iyice kavrulur, öğütülür, zeytinyağı ve 1 -3 dam­la gül yağı ile karıştırılırarak kafa derisine sürülür.

*15 tane ceviz + 40 tane hurma çekirdeği fırında iyice kavrulur. Sonra 15-20 tane acı badem + 30-40 tane acı biber tohumu eklenerek ince öğütülür ve zeytinyağı ile karıştırılıp merhem olarak kullanılır.

 

Saçkıran ve mantar tedavisinde doğal hindistan cevizi yağı kullanılır. Biraz hindistan cevizi yağı saçkıran olan bölgeye uygulanır. Birkaç dakika saçkıran olan bölgeye baskı yapılıp masaj yapılır. 1 hafta devam edilir. Her gün 3 defa yapılması gerekir.

 

Saçlardaki kepeğe karşı: Boyun ve kürek kemikleri arasından hacamat yaptırılır. Kulakların arka­sına ve boyuna sülük konur. Tesiri çok büyüktür. 100 gr. kereviz yaprağı suyu veya 100 gr. kırmızı pancar suyu 30 gr. sirke ile karıştırılarak 2 hafta süreyle her gün baş derisine sürülür. Kafa derisine sürülen enginar suyu, bilhassa yabani enginar suyu kepe­ği yok eder.