Grip, Nezle, Corona (Covid-19) Arasındaki Fark Nedir?

Grip, Nezle,  Corona (Covid-19) Arasındaki Fark Nedir?

Sitemizin 09.11.2019 tarihli yazısı: Grip, Nezle, Soğuk Algınlığının Doğal Bitkisel Tedavisi.

Sitemizin 12.03.2020 tarihli yazısı: Corona (Korona) Virüsü Nedir?

 

Son günlerde grip, nezle ve covid 19 virüsü ile ilgili sosyal medya da dahil olmak üzere çok konuşulmaya başlandı. Gripnezle ve soğuk algınlığı ile Covid-19 belirtilerinin birbirine çok benzediğine dikkat çeken uzmanlar, corona virüs enfeksiyonunu diğerlerinden ayıran belirgin özelliğin alt solunum yollarından akciğerlere çok daha hızlı inip yayılması olduğuna dikkat çekiyorlar. Zatürre ve grip aşısının Covid-19’dan koruduğu şeklindeki haberlerin tamamen yanlış olduğunu ifade eden uzmanlar, tedbirlere mutlaka uyulması gerektiğini vurguluyor.

 

Corona virüsün zatüreye yol açtığı herkes tarafından biliniyor. Bir de piyasada  olan zatürre aşısı var. Ancak halk arasında ‘Ben zatürre aşısı olursam corona virüsün neden olduğu zatürreden ve o ağır tablodan da korunurum’ gibi bir yanlış algı var.  Piyasada var olan ve bizim belli durumlarda zatürre aşısı uygulanmasını istediğimiz doğru. Bu bir bakteri aşısıdır. Corona virüs dediğimiz enfeksiyon bir virüstür yani burada birbirinden tamamen ayrı bir virüsten ve bakteriden bahsediyoruz. Zatürre aşısı asla Covid-19’un meydana getirdiği zatürreden korumayacaktır. Bu aşı corona virüsün zatürresinden korunmak amaçlı yaptırılacaksa yaptırılmasın  daha iyi; çünkü öyle bir tesiri kesinlikle bulunmuyor.

 

Grip Aşısı Covid 19'u Önler Mi?

 

 

Zatüre aşısında olduğu gibi grip aşısı da kişiyi corona virüsten korumaz. Corona virüs enfeksiyonuyla enfekte olan kişi bir de üzerine grip alırsa tablo ağırlaşır.

 

Ayrıca uzmanlar, anksiyetedeki nefes darlığı ile Covid-19’daki nefes darlığı arasındaki farka da dikkat çekiyor.

 

 

Aşağıdaki bilgiler Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji Uzmanı Songül Özer'e aittir. Özer Covid -19 nedeniyle sıklıkla sorulan bu soruyu şu şekilde yanıtlıyor: “Grip, nezle ve covid-19 birbirine karıştırılan ve aslında belirtileri birbirine çok benzeyen 3 farklı hastalık. Nezle hepimizin çok sık geçirdiği viral bir enfeksiyon. Burun akıntısı ile başlar. Yüksek ateş yapmaz. Genellikle biraz yorgunluk halsizlik olur ve birkaç günde en fazla bir haftada iyileşirsiniz.

 

Grip, Enflüanza Virüslerinden Oluşur.

 

 

Bir ilaç almanıza bile genellikle gerek olmaz. Grip, bilinen enflüanza virüslerinin oluşturduğu mevsimsel gripten söz ediyorum. Bu biraz daha ağır seyreder. Yine yüksek ateş olur, solunum sıkıntısı olabilir. Belirgin olan eklem ağrılarıdır, kas ağrılarıdır. Bir diğer adı da ‘paçavra hastalığıdır’. Genellikle akciğere kadar inmediği, üst solunum yolunda kaldığı bilinir. Akciğerde olmadığı için de zatürreye neden olmaz. Kuru öksürük olabilir ama en önemli şey gerçekten yüksek ateş olması ve hastayı yatağa düşürmesidir.

 

 

Covid enfeksiyonun başlangıcı da aynı nezle,grip belirtileri ile başlar. Yani kuru öksürükle, yüksek ateşle, boğaz ağrısı ile başlar ama Covid-19’un diğerlerinden farkı çok kısa sürede akciğere iniyor olması. Yani akciğere indiği içinde balgam yapması bazı hastalarda da en önemlisi zatürreye neden olması. İki taraflı yani her iki akciğerimizi de kısa sürede etkileyen zatürreye neden olması ve hastaneye yatış gerekliliği. En önemli farkı bu. Yani her burnu akan, her yüksek ateşi olan, her öksüren, hapşıran Covid-19 değildir. Nezle ve grip hastalıkları da mevcut. Bunun ayırıcı tanısını da biz hekimler yapıyoruz. Sizin bu tür şikâyetleriniz olduğunda yapacağınız şey, bir sağlık kurumuna müracaat etmek.”