Corona (Korona) Virüsü Nedir?

Corona (Korona) Virüsü Nedir?

Makaleye başlamadan entübe ne demek? Onu yazarak başlamak istiyoruz. 

Hasta normal solunumunu devam ettiremediği için suni solunum oluşturmak adına uygulanan entübe işlemi sonrası vakaya entübe hasta adı veriliyor. Entübe hastalar kendilerine bağlanan suni solunum ile birlikte nefes alıp verme işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

Hastanın solunum yetmezliğine yol açan durumu ortadan kalkar veya hafifler, hasta kendi başına yeterli nefesi alır hale gelirse entübasyon işlemi sonlandırılabilir. Bu işleme de tıpta "ekstübasyon" adı verilir. Entübasyon süresi bazen çok uzayabilir.

 

Beslenme ve Yanlış Yaşam Tarzı Değişmeden Hiçbir Şey Değişmez sloganıyla 13 Eylül 2019 da Doğru Beslenme makalemizle ilk yazımızı yazdık. Bugünkü yazımız 100. yazı. Corona Bitkisel Çözüm.  Son günlerde gündemde olan corona virüsünü yazacağız. 31 Aralık 2019’da DSÖ Çin Ülke Ofisi, Çin’in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakalarını bildirmiştir. 7 Ocak 2020’de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni Coronavirus (koronavirüs) (2019-nCoV) olarak tanımlanmıştır. Daha sonra 2019-nCoV hastalığının adı COVID-19 olarak kabul edilmiştir. Corona / Covid-19 (Korona) virüsler soğuk algınlığından, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), Şiddetli akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar geniş yelpazede salgına neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir.

 

Corona/ Covid-19 İnsandan İnsana Bulaşabilir mi?

 

Virüs  içinde yer alan bazı türleri insandan insana bulaşabilir. Genellikle enfekte olmuş bir kişi ile yakın temastan sonra; evde, iş yerinden ve/veya kalabalık insan gruplarının bulunduğu yerlerde bulaşma oranı oldukça artabilir. Belirtiler standart soğuk algınlığı sürecinden daha kötü seyretmeye başlarsa mutlaka uzman hekime danışılması gerekir. Belirtileri: İştahsızlık ve kilo kaybı, ateş ve halsizlik, solunum problemleri, denge sorunları, psikolojik durumda değişme, kişilerin kendini sıkıntılı ve mutsuz hissetmesi, karın bölgesinde şişlik, görme problemleri.

 

Kendimi Korumak İçin Ne Yapabilirim?

 

 

Sadece el ayak yıkamakla bu iş olmaz. En başta bağışıklık artırılmalıdır. Maalesef insanların kanı kalitesiz ve hep yorgun. En ufak bir mikrop bile insanları etkiliyor. Her gün kekik iksiri ile cigerlerinize buhar yapın. En önemlisi asla panik yapmayın. Doğal meyve ve sebze ağırlıklı beslenin. Burnunuzdan nefes alın. Toprak her mikrobu öldürür topraga temas edin. Sarımsak tüketin. Düzenli hacamat olun. Antiviral etkisi olan karanfilin 3-4 tanesini ağzınıza atın veyahutta 1 küp şekere kekik yağı damlatin ve ağızda dolaştırarak yiyin. Ağızda ve bademciklerde olan virüsü öldürür ciğerlere gitmez. 

 

Corona virüsü vakâlarını tedavi eden japon doktorlardan tavsiye: " Herkes ağzının ve boğazının nemli olmasını sağlamalı asla kuru olmamalıdır. En az 15 dakikada birkaç yudum su için. Doktorlar nedenböyle diyorlar? Virüs ağzınıza girse bile içve suyu ve diğer sıvılar virüsleri yemek brunuzdan mideye yönlendirir. Karın içinde mide asidi tüm virüsü öldürecektir. Eğer düzenli olarak yeterli su içmezseniz nefes borunuza oradan da akciğerinizin içine girebilir. Bu durum çok tehlikelidir."

 

Çinli Profesörden Limon Tavsiyesi

 


Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için lütfen mümkün olduğunca * doğal C vitamini * kullanın. Şu anda, virüs bir aşı veya spesifik bir tedavi içermiyor Ne yazık ki, genetik mutasyon nedeniyle çok tehlikeli hale getirdi. Bu hastalığa, genin bir yılan ve bir yarasa arasındaki kaynaşmasından kaynaklandığı anlaşılmaktadır ve insanlar da dahil olmak üzere memelilere bulaşma yeteneği kazanmıştır.
Hastalık hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak önemlidir: Pekin Askeri Hastanesi CEO'su Profesör Chen Horin, "Bir bardak ılık suda dilimlenmiş limon hayatınızı kurtarabilir" dedi.
Ne yaparsanız yapın, bu mesaja bir göz atın ve diğer insanlara iletin!
Sıcak limon kanser hücrelerini öldürebilir! Limonu üç parçaya kesin ve bir bardağa koyun, sonra sıcak su dökün ve (alkali su) haline getirin, her gün içirin, kesinlikle herkese fayda sağlayacaktır. Bu ekstraktla tedavi sadece malign hücreleri yok eder ve sağlıklı hücreleri etkilemez.
İkincisi, limon suyundaki karboksilik asit, yüksek tansiyonu düzenleyebilir, dar arterleri koruyabilir, kan dolaşımını düzenleyebilir ve kan pıhtılaşmasını azaltabilir.

 

Bağışıklık Sisteminin Güçlü Tutulması

 

 

Çocuklarda dahil, Bağışıklık Sismetini güçlü tutmak gerekiyor ari sütü bal polen propolis kullanmalıyız. Bir de Zeytin yaprağı extresi; Bağışıklık sistemini güçlendirir ve coronaya karşı etkili olduğu amerikada yapılan bilimsel çalışmada ispat edilmiştir. Sirke ve isveç şurubu da çok etkilidir virüslere karşı. Bağışıklığı güçlendirmek için bir târif:  Sıcak suya 2 dilim zencefil, küçük parca zerdeçal,  ve limon sıkın;  içine birkaç damla corek otu yağı damlatin her sabah için. Gereksiz panik yapmayın, fakat hafife de almayın. Çok elzem işimiz yoksa dışarı çıkmamalıyız.

 

Dr. Muammer YILDIZ ise Coronavirüs ile birlikte salgın hastalıkla alakalı " Üzerlik tohumu tütsüsü" ve  "Mersin Yaprağı Tütsüsü" tavsiye ediyor. Mühim olan bir hususta burnunuzun kuru kalmasına izin vermeyin. Burnun kuru kalması sıkıntı olur.

 

 

 

Dünya Sağlık Örgütünden Uyarı: 

  • Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınmanın,
  • El hijyenine dikkat etmenin, sık aralıklarla elleri en az 20 saniye sabun ve su ile yıkamanın; sabun ve su olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanmanın; özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra elleri mutlaka yıkamanın,
  • Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınmanın,
  • Enfekte olduysanız eğer, mesafeyi korumanın, öksürürken, hapşırırken tek kullanımlık kağıt mendil ile ağızın ve burnun kapatılmasının; kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içinin kullanılmasının, ellerin yıkanmasının; gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmanın,
  • Enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edilmesinin,
  • Et, yumurta gibi hayvansal gıdaların iyice pişirilmesinin,
  • Hasta kişilerin mümkünse kalabalık yerlere girmemesinin, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnun kapatılmasının, mümkünse tıbbi maske kullanılmasının önemli olduğunu belirtmiştir.

Ülkelerin korona virüs vaka adetlerini güncel olarak haritalar üzerinde  paintmaps.com sitesinden takip edebilirsiniz.