Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Bağırsaklardaki mikroflorayı canlandırmak için yapılacak en önemli şeylerden bir tanesi günde 1-3 sarımsak yutmaktır. Sarımsak kanı temizler, akciğer, karaciğer, safra kesesi ve kalbi kuvvetlendirir. İltihabı kurutur ve bütün hastalıkları yok eder. Kutları döker, tüberküloz bakterisi dahil zararlı mikropları, virüsleri ve parazitleri öldürür. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Çiğ sarımsak yemek krampları yok eder, gazı giderir, adet kanamasını uyarır ve doğum sonrası eşin kolay atılmasını sağlar. Pişimiş sarımsak yemek, sesi ve boğazı temizler. Günde 3-7 sarımsak yutmak, bağırsakların sağlığına ve çalışmasına çok faydalıdır. Fakat sarımsağın fazlası baş agrısı yapar, gözlere zaralıdır. 

 

Bazı insanlara sarımsak yemek zor gelir. Onlar hasta olduklarında yiyebilirler. Sabahtan akşama kadar 3-7 arası yutabilirsiniz. Bir kısmını bütün olarak,bir kısmını çatlatarak (üzerine bastırarak) veya kürdanla delerek yutun, bir kısmını da çiğneyerek yutun. Sarımsak yuttuktan sonra karanfil veya kakule çiğneyip yutun.

 

Önemine binaen ilk hakkında yazı yazdığım doğal ilaç sarımsak oldu. Bazı şifacılar hastalarına mutlaka sarımsağı tavsiye ederler.