Elma Sirkesi Yapımı ve Sirkenin Faydaları

Elma Sirkesi Yapımı ve Sirkenin Faydaları

Yüzyıllardan beri birçok hastalığın tedavisinden yemeklere kadar geniş bir alanda kullanılan elma sirkesi, insan vücudu için son derece yararlı maddeleri içeren bir doğal ilaçtır. Eski tabipler sirkeyi hastalıklarda ilaç olarak kullanmışlardır. Sirkenin “şifa verici” özelliğinden sonuna kadar yararlanabilmeniz için mutlaka ev sirkesi kullanmanız gerekiyor. En basit olarak doğal ev sirkesinin dibinde tortu vardır. Buradan anlayabilirsiniz. Sirkenin şifalı olması sirke içinde  bol miktarda bulunan potasyum ve elma asidine bağlıdır. Sirke yaparken asla plastik kap kullanmayın. Plastikte hormon sistemini bozan ve kansere sebep olan tehlikeli kimyasallar bulunur.

 

Sirke sindirime yardım eder, trombosit üretimini normalleştirir, kanı inceltir, kansızlığa iyi gelir, ateş düşürür, sinirleri rahatlatır, kan dolaşımını düzenler. Sirkeyi gıda olarak tüketmenin yanı sıra deri üzerine uygulamak da mümkün. Yıkama sonrası saçlara uygulanan sirke saçınıza canlılık, parlaklık verir ve saç dökülmesini önler. Ev temizliğinde de sirke kullanılır. Çamaşırların ömrünü uzatır, bulaşıkları parlatır. Toz alırken sirkeli su kullanmak evin çabuk kirlenmesini engeller. Elma ve üzüm sirkesi üzüm yerine geçer. Fakat sirkeyi devamlı içmek iyi değildir. 3-4 ay ara vererek 2-3 haftalık kürler ( her sabah 30-50 gr. sirke su ile içilir) yapmak gerekir. Ayrıca Op. Dr. Fatih ADANACIOĞLU vajinal kaşıntı için sirke öneriyor. Onun önerisi şöyledir: " Elma sirkeli su ile vajina yıkama; yarım ila bir bardak arası elma sirkesi suyun içine dökülür ve 10-30 dk sirkeli suyun içinde oturulur."

 

UYARI: Doğal elma ve üzüm sirkesi, sirke asidiyle karıştırılmamalıdır. Sirke asidi (sirke ruhu) ağır zehirdir, tüm organ ve sistemleri tahribata sürükler.

 

Sirke yapımı ile ilgili çok çeşitli yöntemler kullanılabilir. Biz tarifimizi Gerçek Tıp kitabı yazarı Aidin Salih’ten aldık.
 
Malzemeler:

İlaçsız Elma (kabukları ile birlikte)
İçme suyu
Bal veya Sirke Anası

Elma Sirkesi Yapımı:

1. Doğal, ilaçsız yetişmiş elmalarınızı yıkamadan dörde bölün. Çekirdekleri atılır. 5lt lik kavanoza yerleştirin. Elmalar kavanozun yarısını doldurmalı.
2. Üzerine kavonozun üst kısmını boş bırakacak şekilde su doldurun. İçine bir miktar sirke anası veya 3 çorba kaşığı halis bal koyun(petek bal da kullanabilirsiniz).
3. Sirkenin kapağını kapatın(biraz hava alacak şekilde veya kapak yerine temiz pamuklu tülbent kullanın)ve karanlık, ılık bir yerde 1 ay kadar bekletin. (Çevrede sirke sinekleri oluşmaya ve sirke kokusu gelmeye başladığında sirke fermente olmuş demektir. )
4. Sirkenizi süzün ve elma posalarını atın. Sirke kavonozunu yıkamadan süzdüğünüz sirkeyi tekrar doldurun. Sirke içine 2 çorba kaşığı bal katın ve kapağını kapatıp serin yerde beklemeye bırakın. Arada bir kontrol edin, keskinleştiği zaman sirkeniz hazır demektir. Sirke ne kadar uzun beklerse o kadar etkili olur.
5. Bu aşamadan sonra sirkenizin üzerinde beyaz, deniz anası görünümünde bir tabaka oluşmaya başlamış olması gerekiyor. Buna ‘sirke anası’ deniyor. Sirke anasını bir sonraki sirkenizde maya olarak kullanacaksınız. Yalnız sirke anası uzun süre beklemez. Bu durumda evinizde daimi olarak sirke üretiyor olmalısınız.

Elmalar yıkanmaz çünkü sirkeyi elma kabuğunda oluşan bakteriler mayalar. Elmalarınızı güvendiğiniz bir yerden almadıysanız yıkayın, ancak sirke işlemine başlamadan önce 3 saat mutlaka dinlendirin. Bu şekilde kabukta yararlı bakteriler tekrar oluşmaya başlayacaktır.