Kan Grubuna Göre Koronavirüsü Riski!

Kan Grubuna Göre Koronavirüsü Riski!

Koronavirüsü ile ilgili ilk yazımızı 12 Mart 2020 tarihinde Corona ( Korona) Virüsü Nedir? başlıklı yazımızı yazmıştık. Dünya, korona virüs ile mücadele ederken, virüs hakkında yeni detaylar da ortaya çıkmaya devam ediyor. Korona virüsün ortaya çıktığı Çin'de yayın yapan tıbbi dergi BMJ, Yale Üniversitesi ve ABD merkezli genomik araştırmalara odaklanan Cold Spring Harbor Laboratuvarı'nın desteklediği çevrimiçi sağllık araştırmalarının yayımlandığı medRxiv yeni tip korona virüs ile ilgili Çinli bilim insanlarının çalışmasına yer verdi. Söz konusu araştırma dünyayı etkisi altına alan ve 7 binden fazla insanın ölümüne neden olan yeni tip korona virüsün hangi kan gruplarında daha etkili olduğu ile ilgili bilgiler sunuyor.

 

Derginin yer verdiği araştırmada şu ifadeler yer aldı: Ülkedeki bilim insanları A, B, O kan gruplarına sahip 2 bin 713 vaka arasında bir araştırma yaptı. Virüsün merkezi Vuhan ve Shenzhen kentindeki üç hastanedeki vakaları inceleyen uzmanlar, bin 775 enfekte olmuş kişiyle virüs nedeniyle hayatını yitiren 206 kişiyi inceledi. Araştırma kapsamına aynı zamanda enfekte olmamış ancak risk altında bulunan 3 bin 964 Vuhan sakini de dahil edildi. İncelenen kişilerin yaş aralığı 18.6 - 45 olarak belirtildi.

 

A Kan Grubu Koronavirüsünde Daha Riskli

 

 

Analiz sonuçları A grubu bireylerin kan grubu A olmayanlara göre Kovid-19 açısından daha yüksek risk taşıdığı, 0 kan grubuna sahip bireylerin enfekte olma risklerinin ise daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmacılar kan grupları ve enfekte olma olasılıkları arasındaki ilişkiyi incelerken yaş aralıkları ve cinsiyet ilintisini de ele aldı. medRxiv'de yayımlanan bilimsel makale yaş ve cinsiyetin kan gruplarıyla alakalı çıkan sonuçlara çok önemli bir etkisinin olmadığını söylüyor. Araştırmaya göre Kovid-19 ile kan grubu arasındaki enfekte olma riski ilişkisine dair yüzdelik oranlar şöyle:

A kan grubu: %37.75

0 kan grubu: %25.80

 

AB ve B Kan Grubu Koronavirüsü

 

 

Araştırmada "AB ve B kan gruplarının enfeksiyona yakalanma riski daha yüksek görünüyordu ancak istatistiksel manada anlamlı bir veri elde edilemediği için araştırmaya dahil edilmedi" denildi.Bu sebeple AB ve B kan gruplarının virüs ile ilintisi ile ilgili istatistiki bir veriye yer verilmedi.

 

Corona virüsü vakâlarını tedavi eden japon doktorlardan tavsiye: " Herkes ağzının ve boğazının nemli olmasını sağlamalı asla kuru olmamalıdır. En az 15 dakikada birkaç yudum su için. Doktorlar nedenböyle diyorlar? Virüs ağzınıza girse bile içve suyu ve diğer sıvılar virüsleri yemek brunuzdan mideye yönlendirir. Karın içinde mide asidi tüm virüsü öldürecektir. Eğer düzenli olarak yeterli su içmezseniz nefes borunuza oradan da akciğerinizin içine girebilir. Bu durum çok tehlikelidir."

 

Kan gruplarının kansere yatkınlık derecelerini anlatan Kan Gruplarına Göre Beslenme-4 yazımızı da buradan mavi linkin üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz.