Karaciğer Yağlanması Nedir? Karaciğer Temizliği Nasıl Yapılır?-2

Karaciğer Yağlanması Nedir? Karaciğer Temizliği Nasıl Yapılır?-2

İlk yazımızda genel olarak karaciğer temizliğinden bahsettik. İlk yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yazının üstüne tıklamanız yeterli.( Karaciğer Yağlanması Nedir? Karaciğer Temizliği Nasıl Yapılır?-1 Bu yazımızda karaciğer temizliğinin nasıl yapılacağını anlatacağız. Aşağıda belirtilen uygulama için bir uzmana başvurunuz. Okuyucu hatasından kaynaklanan sorunlardan alternatifsifa.com sayfası sorumlu değildir. 
Karaciğer Temizlemesi 

Ön Hazırlık 
Karaciğer temizlemesi yapmak isteyenler, doktor farklı bir şey önermediyse, karaciğer temizlemesine hazırlık için genellikle mide ve bağırsakların tedavisi ile başlamalıdır. Bu süreç 3-4 haftadır. Karaciğeri temizleme süresi ise 3 gündür. Toplam süre 24-31 gündür. 

Kronik hastalar ve 50 yaşını geçmiş olanlar, hazırlık için, mide ve bağırsak tedavisini 4-5 hafta sürdürmelidirler. 


Gençler ve sağlıklı olanlar 2 hafta boyunca aşağıda anlatıldığı şekilde hazırlık yapabilir: 
* Sabahtan öğleye kadar meyve ve sebze yemeli veya tercihe göre meyve ve sebze suları içilmelidir. (Limon suyu, greyfurt suyu, elma suyu, havuç suyu, ıspanak suyu + havuç suyu karışımı veya elma suyu + havuç suyu karışımı) 

* Öğlen, salata veya yoğurtla bir çeşit sebze yemeği (pilav olabilir) veya sadece salata veya yoğurt yenir. Yoğurdu ince doğranmış maydonoz, taze soğan veya sarımsakia karıştırmak gerekir. 

* Akşam, salata, meyve veya kavun-karpuz yenir veya zencefil çayı ya da yeşil çay bal ile içilir. (Bal çaya karıştırılmaz, çayın yanında yenir) 
30 gr. sarımsaklı zeytinyağı ve 30 gr. limon suyu karıştırılır ve uykuya yatmadan önce içilir. 

2 hafta sonra karaciğer temizlemesi yapılır. ("Karaciğer Temizlemesi, 1. Gün" bölümüne bakınız.) 

Toplam süre 17 gündür.
Not: Hazırlık boyunca haftada 1 -2 günü sadece meyve suyu veya havuç suyu karışımıyla geçirmek çok iyi olur. Kabızlık sorunu olanlar öğütülmüş sinamekiyi yemeğin üzerine kullanmalıdır. Sinameki yerine yeni öğütülmüş veya ıslatılmış keten tohumu da kullanılabilir. 

Sağlıklı gençler hazırlık sürecini daha kısa tutabilir: 

Yukarıda anlatıldığı gibi 7 gün geçirilir. 8, 9 ve 10. günler aç kalınır ( Gerçek tıp kitabı "3 Günlük Açlık" bölümüne bakınız.) Oruçtan sonra 11. gün saat 17;00'ye kadar elma suyu içilir, saat 17:00'de 1 silme çorba kaşığı magnezyum sülfatı 1 bardak suda eritilip içilir ve akşam saat 19:00'da karaciğer temizlemesine başlanır. ("Karaciğer Temizlemesi 3. gün" bölümüne bakınız.) 

Toplam süre 11 gündür. 
Dikkat: Hazırlık sürecinde 2 hafta bayat, karışık ve birbirine ters yiyecekler yenmez. Hazır yiyecek ve içecekler, et, süt, yumurta, peynir, şeker,ekmek, siyah çay, kahve ve çikolata kesinlikle tüketilmez. 

İlk gün hazırlığa ve karaciğer temizliğine niyet edilir. Hazırlık bittikten sonra karaciğer temizlemesi niyeti tekrarlanır. Niyet çok önemlidir, çünkü karaciğer kendi çalışmasını yapılan niyete göre planlayacaktır. 

Uyarı: Karaciğer temizlemesine hazırlık, kitabı okuyarak tedavi uygulayanlar içindir. Doktor tavsiyesi ile özel tedavi görenler karaciğer temizlemesini "Karaciğer Temizlemesi 3. Gün'de anlatıldığı şekilde yaparlar. 
Karaciğer Temizlemesi 

Çok önemli: Temizleme süresi 3 gündür. Temizlemeye başlamadan önceki akşam, tercihe göre magnezyum kalsini veya magnezyum sülfat ya da öğütülmüş sinameki içilerek bağırsaklar boşaltılmalıdır. Ertesi sabah yani temizlemenin 1. günü en az 2-3 defa büyük abdeste çıkılmalı ki, bağırsaklar tamamen boşalsın. Aksi olursa, yani bağırsak tam anlamıyla boşalmazsa, lavman kullanılır. Gerektiği zaman kullanmak üzere evde lavman bulundurulur. Lavman seti içindeki jel ve ilaç, kimyasal madde içerdiği için kullanılmaz. Yalnızca torba ve hortumu kullanılır. Lavman suyunun 35-36 derece olması gerekir. Bir buçuk litre lavman suyuna 1 limon suyu katılabilir. 
1. Gün: 
Sabah ilk olarak bağırsaklar boşaltılmalıdır. Daha sonra meyve veya sebze suyu içmeye başlanır. Karaciğer temizlemesi için en iyisi ekşi elma suyu kullanmaktır. Ancak herhangi bir çeşit elma suyu veya greyfurt suyu, limon suyu, ıspanak suyu, havuç suyu ya da yoğurt suyu da içilebilir. 

Meyve ve sebzeler taze olmalı, her defasında içileceği anda sıkılarak bekletilmeden içilmelidir. Meyve veya sebze suları, bardağın 1/4'ünü su oluşturacak şekilde suyla karıştırılır. En az 1,5 litre olmak şartı ile 3 litreye kadar içilebilir. Yağsız yoğurt suyu yarı-yarıya ıspanak suyu ile veya 1 çorba kaşığı maydanoz veya kereviz yaprağı suyu ile karıştırılabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de mevsim meyve ve sebzelerinin kullanılmasıdır. 
2. Gün: 
Birinci gün gibi, meyve veya sebze suları içmeye devam edilir. Çalışanlar iş yerinde ilk 2 gün 2-3 elma, limon veya greyfurt yiyebilirler. Meyve yiyenler 2. günün akşamı, büyük abdeste çıkmadılarsa magnezyum sülfat veya sinameki tozu içmeli ya da lavman yapmalıdırlar. 
3. Gün: 

Bütün gün meyve veya sebze suyu içmeye devam edilir. Akşam saat 17:00'de silme bir çorba kaşığı magnezyum sülfat bir bardak suda eritilir ve içilir. (Magnezyum sülfat bulunamazsa, yarım çay kaşığı öğütülmüş sina meki içilmelidir). 
17:00'den 19:00a kadar hiçbir şey içilmez. Saat tam 19:00'da sağ tarafına, karaciğer üzerine ılık su torbası koyularak yatılır. 50 gr. sızma zeytinyağı (rafine olmamış) 50 gr. limon suyu ile karıştırılıp 15 dakikalık aralıklarla içilir. 

Toplam içilmesi gereken zeytinyağı miktarı 250 gr. ; limon suyu miktarı 250 gr.'dır. Bu miktar, yukarıda da belirttiğimiz gibi, 50'şer gramlık karışımlar halinde, 15 dakikalık aralarla içilir. 
• Orta boylu ve orta kilolu insanlar için miktarın tamamı 250 gr. zeytinyağı- 250 gr. limon suyu = 500 gr. olmalıdır. 
• Boylu ve kilolu insanlar için ise miktar, 300 gr. zeytinyağı + 300 gr. limon suyu = 600 gr. olmalıdır. 
• Kısa boylu, genç ve zayıf olanlar ve 50 kilodan ağır olmayanlar için 200 gr. zeytinyağı + 200 gr. limon suyu = 400 gr. yeterlidir. 
Limon suyu, her defasında içilirken, taze sıkılmalıdır. Eğer yağ içme esnasında mide bulanırsa, ağzı açıp derin nefes alıp vererek, yutmamak kaydıyla nane veya ayva çiğneyerek bulantı durdurulabilir. 
Yağ içme araları daha uzun veya daha kısa tutulabilir ancak zaman öyle ayarlanmalıdır ki, zeytinyağı + limon suyu karışımı saat 21:00'e kadar muhakkak bitirilmiş olmalıdır. 
Saat 19:00'dan 23:00'e kadar ılık torba karaciğerin üzerinde olacak şekilde yatmaya devam edilmeli ve büyük abdest ihtiyacı dışında yerinden kalkmamalıdır. Kalkılırsa, mide bulantısı sonucu kusulabilir. Elden geldiğince kusmamaya gayret etmek gerekir, çünkü zeytinyağı ile limon kusarak çıkartılırsa, temizleme işlemi gerçekleşmez, Saat 24:00'den sonra kusulması karaciğerin temizlenmeye hazır olmadığının veya karaciğerde çok miktarda ağır zehirlerin toplanmış olduğunun göstergesidir. Bu durum aşağıda anlatılmıştır. 

Gece saat 23:00-02:00 arasında 2-3 defa büyük abdeste çıkmak gerekir. Saat 02.00'ye kadar büyük abdest gelmezse, lavman yapılmalıdır. Lavman seti, yani bağırsakları boşaltma aleti eczanelerde bulunur. Büyük abdeste kendiliğinden de çıkılsa, lavmanla da çıkılsa, ertesi sabah 07:00'de tekrar lavman yapılır. Bağırsakların dışarı attıklarını daha detaylı gözlemleyebilmek için, mutlaka lazımlık (hatta süzgeç) kullanılmalıdır. Yine bu saatlerde 
2-3 kaşık pirinç lapası yenir. Pirinç lapası karaciğerin kapanmasını sağlar. 
Bu temizleme işleminden sonra ilk gelen büyük abdestle karaciğerdeki ve bağırsaktaki kurtlar, zehirler, safra kesesindeki taşlar, bağırsak ceplerinde toplanan dışkısal taşlar ve siyah, petrol renkli pislikler dışarı atılır. Dışarı atılan kurtlar, karaciğerde ve bağırsaklarda toplanan zehirlerin çokluğuna göre, ölü ya da canlı olarak dışarı atılır. En son gelen büyük abdest sarı, yeşil veya yeşile yakın bir renkte olmalıdır. Eğer renk yeşil veya sarı değilse, temizleme tamamlanmamıştır. Çünkü karaciğer çok miktarda toksin toplamış ve tek temizlemede onu atamamış demektir. Temizleme bittikten sonra, bir-iki gün boyunca dışkı renginin yeşil olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu iki gün boyunca büyük abdestin rengi yeşile dönmezse, 4-5 hafta sonra temizlemeyi tekrarlamak gerekir. 
Eğer temizleme sonucu karaciğer veya bağırsaktan kurtlar atılmış ise, 1 hafta boyunca kurtlara karşı tedavi uygulanmalıdır.
Karaciğer Temizlemesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 
• Akşam saat 19:00'da karaciğer temizlemesi için yatarken, sağ tarafa yatmak çok önemlidir. 
• Saat 19:00'dan 21:00'e kadar zeytinyağı + limon suyu karışımı bağırsağa iner. 21:00'den 24;00'e kadar olan vakit dilimi biyolojik etkin saatlerdir. Bu saatlerde safra kesesine ve karaciğere yüksek enerji gelir ve sadece bu saatlerde temizleme tam olarak gerçekleşir. 
• Karaciğer üzerine konulacak su torbası ılık olmalıdır. Su sıcak olursa, karaciğerdeki pislikleri hapsederek atılmasına mani olur. 
• Önemli noktalardan biri de, eğer karışımı içtikten sonra, saat 24:00'e kadar büyük abdest kendiliğinden gelmezse, saat 02:00ye kadar beklenmeli, eğer yine sonuç alınmazsa, mutlaka lavman yapılmalıdır. Eğer 02:00'de büyük abdest gelmemiş ve lavman yapılmamış ise, karaciğerden bağırsağa inmiş olan atıklar sebebiyle zehirlenme olabilir. 
• Temizlemeden sonra sabah ilk olarak (saat 07:00'de yapılan lavmandan sonra) 2-3 yemek kaşığı yağsız, tuzsuz pirinç lapası yenir. Bu lapa, temizlenen karaciğeri kapatır. Temizlemeden sonra 3 gün boyunca karaciğeri muhafaza amacıyla hafif yemekler ve meyve yenmeli, ağırlıklı olarak meyve suyu içilmelidir. Et, peynir, yumurta, siyah çay, kahve, şeker, tuz, konserve, hazır yiyecek ve içecekler veya bayat yemekler kullanılmamalıdır. Karaciğer temizlendikten sonra, ağrı, sancı, bulantı gibi rahatsızlıklar olursa, bu, taşların düşmeyi sürdürdüğüne delalettir. Bu durumda yukarıda anlatıldığı gibi sarımsakla zeytinyağı + limon suyu karışımı içilir. Meyve suyu, yoğurt suyu, havuç suyu veya kırmızı pancar suyu içmeye devam edilmelidir, ishal olunursa, endişeye kapılmamalı, 2 gün sonra da kesilmezse ishal tedavisine başlanmalıdır, ('ishal'' yazısı sayfamızda vardır, bakınız.) 
• Karaciğer temizlemesinden sonra kanda kolesterol normal seviyeye kadar inebilir. Sonra yeniden yükselmeye başlar. Bu yükselişin sebebi şudur: 
Temizlenmeden sonra karaciğer kuvvetlenir. Kuvvetlenen karaciğer, hazmolamayan ve deri altında, kaslar arasında depolanan ve yıllarca saklanan yağ kalıntılarını (margarin ve transgenik yağlar) kan vasıtasıyla, sivilce ve çıbanlarla dışarı atmaya çalışır. Bu sırada kolesterolün yükselmesi tehlikesizdir. Vücut kolesterolü kontrol altında tutar. Bu durumda yağ olarak sadece zeytinyağı kullanmak, sarımsak yutmak ve yemek, yeşil sebze yemek, limon suyu, greyfurt suyu, elma suyu ve biberiye çayına devam etmek gerekir. 

Emziren kadınlar, temizlemenin üçüncü günü (yani zeytinyağı karışımı içtiğiniz gün) saat 23:00'ten ertesi sabah 1 l:00'e kadar bebeğini emzirmemek, sütünü sağarak atmalıdır. Eğer ertesi gün halsizlik veya mide bulantısı gibi rahatsızlıklar devam ederse, bu durum, temizleme işleminin hâlâ devam ettiğine ve vücudun, içindeki zehirleri atmayı sürdürdüğüne işarettir. 
Böyle bir durumda, anne iyileşene kadar bebeğini emzirmemelidir. Çünkü temizleme esnasında atılan zehirler süte karışabilir ve bebeğin sağlığına zarar verebilir. Ancak bu durum 24 saatten fazla sürmeyecektir. Bu süre içerisinde bebeğin de aç kalması faydalıdır, ancak bebeği aç bırakmak istemeyenler 100 gr. ılık suya 1 çay kaşığı doğal bal karıştırarak 4 saat arayla 2 defa verebilirler. 

Safra kesesi ameliyatla alınanlar için karaciğer te mizlemesi

ilk önce mide ve bağırsakların tedavisi yapılır ve 3 hafta boyunca her sabah 30 gr. sarımsaklı zeytinyağı + 30 gr. limon suyu içilir ve yemeklerde yalnız sarımsaklı zeytinyağı kullanılır yani yemek yağsız pişirilip üzerine sarımsaklı zeytinyağ gezdirilir. 
Sonraki 3 hafta boyunca ise her sabah taze incir veya zeytinyağı içinde  bekletilmiş 3 tane kuru incir yenir ve yemeklerde sadece sarımsaklı zeytinyağı kullanılır. Böylece günde 30-50 gr. sarımsaklı zeytinyağı tüketilir Taze incir mevsiminde ise, her gün sabahtan başlayarak istenildiği kadar incir veya kırmızı üzüm yenir ve akşama kadar başka hiçbir şey yenmez. Akşam bir öğün yemek yenir. Bunu her gün yapamayanlar, haftada 1-2 gün yapabilirler. 
Bağırsak tedavisi, ara verilmeden 6 haftada tamamlanır. Son 2 hafta içinde de 3 günlük aralarla 3 defa 3 günlük açlık yapılır, daha sonra 3 gün meyve suyu içilerek 3. gün akşam karaciğer temizlemesi yapılır. 

Kaynak: Gerçek tıp. Yitik Şifanın İzinde. Aidin SALİH.